ZÁTIŠÍ POD LÍPOU

Regresní terapie

Hlubinná abreaktivní psychoterapie

Regresní terapie je prastará metoda léčení tělesna i duševna, kterou v naší zemi rozšířil Ing. Andrej Dragomirecký. Technika regresní terapie spočívá v postupném odhalování a zpracovávání traumatických zážitků, které se v jedinci hromadí v průběhu jeho jedinečné existence. Zpracovávání spočívá především v odstraňování všech možných typů bolestí jak fyzických tak duševních. Postupným odhalováním a zpracováváním nahromaděných potíží dochází jedinec k příčině vzniku jeho problému. Ta je rovněž zpracována, čímž by měla být v podstatě odstraněna. Pravdou však zůstává, že bez přičinění klienta a touhy změnit své postoje jsou výsledky terapie pomíjivé, stejně jako může být pomíjivá i touha klienta nalézt klid a dobrat se k alespoň částečné pravdě. Cílem je tedy pochopit a odstranit vlastní nahromaděné potíže, které se mohou prakticky projevit i za velmi dlouhou dobu po vzniku jejich příčiny.

Metoda je založena na fungování základních psychických mechanismů jako je paměť a asociační procesy. Kromě svých léčebných účinků nabízí rovněž možnost nahlédnout do širších souvislostí života a existence vůbec. Může poskytnout zcela nový pohled na situace, ve kterých se nacházíme a přinést vysvětlení našich problémů v širších souvislostech. Vzhledem ke skutečnosti, že se tento alternativní způsob léčení stal trnem v oku jednotlivých odborných sekcí, a to zejména v psychiatrickém zdravotnictví, kde léčba založená na medikaci, téměř znemožnila skutečnou práci jedince na sobě samém, fungují regresní terapeuté pouze soukromě.

Oblasti potíží, kterými se regresní terapie zabývá:

Hlubinnou abreaktivní psychoterapií je možné řešit problémy, jejichž příčina je skryta v podobě traumatu prožitého vědomě či nevědomě v minulosti, a který se může projevovat v různých modifikacích. Potvrzuje se, že v případech, kde problémy nemají vážnější organickou příčinu, je regresní terapie velice účinná.

Regresi je vhodné aplikovat při:
  • poúrazové rehabilitaci či pooperačních stavech
  • chronických bolestech (migrény, problémy se zažíváním, bolesti zad, končetin atd.)
  • neurózách (panické stavy, fobie, úzkost, strach atd.)
  • vztahových problémech
  • psychosomatických potížích
Délka terapie a sezení:

Doba terapie je individuální, zpravidla trvá jedno sezení 2 až 3 hodiny, ale řeší-li se potíže vážnějšího charakteru, může se protáhnout i o několik hodin déle. Proto je lepší počítat v den terapie s časovou rezervou. Celková délka terapie je velmi individuální. Za prvé záleží na závažnosti potíží, které klient má a za druhé na jeho osobnostních dispozicích.

Bezpečnost metody a její možná rizika:

Metoda regrese, pokud je správně vedena, je naprosto bezpečná – klient je během terapie při plném vědomí a po sezení se cítí dobře a uvolněně. Je-li metoda aplikována správně a důsledně, přináší velmi dobré výsledky, které mohou být znatelné již po poměrně krátké době. Ze strany klienta je velmi důležitý důkladný výběr kvalitního terapeuta.